• HISTÓRIA ŠKOLY

Chcela by som Vám priblížiť vývin elementárnej školy v obci Jelšovce, kde škola má vyše tristoročnú tradíciu.

Škola bola založená už v 17. storočí a niekoľkokrát zmenila svoje sídlo. Školská kronika s informáciami o žiakoch a učiteľoch zo staršieho obdobia sa stratila počas frontového ťaženia. Nová kronika bola založená  až dňa 27. 10. 1945. Preto aj informácie a materiály, ktoré sme mali k dispozícii sú iba z ústnych prameňov a fotografie uchované u občanov našej obce.

Slovenská škola v období 1910 - 1920 neexistovala a vyučovanie sa uskutočňovalo iba v maďarskom jazyku. V roku 1868 bol vydaný školský zákon, ktorý bol s malými zmenami zachovaný až do roku 1948, ktorý uvádza, že sa zriaďujú elementárne a vyššie školy. Prvým stupňom elementárnych škôl boli šesťtriedne ľudové školy, povinné pre mládež od 6. do 12. roku. Tunajšia ľudová škola bola založená Rímsko-katolíckym farským úradom obce Jelšovce. Program vyučovania v rokoch 1910 - 1916 bol rozvrhnutý na pondelok, utorok, streda, piatok a sobota. Vo štvrtok sa nevyučovalo bývalo iba tzv. doškoľovanie. Začiatok školského roka bol v septembri a v máji musel každý žiak absolvovať záverečné skúšky.

V období prvej svetovej vojny sa školské vyučovanie prispôsobovalo novým podmienkam, takže vyučovanie začínalo v októbri a končilo v apríli. V tomto období bol učiteľom i riaditeľom školy  pán učiteľ Peter Šomoš a pomáhal mu organista Ľudovít Polč. O údržbu a chod školy sa staral obecný úrad, ktorý hradil všetky náklady spojené s fungovaním školy. Škola bola dvojtriedna a počet žiakov v každom ročníku bol 10 až 13.

Od roku 1922 boli zaznamenané zmeny v dĺžke trvania školskej dochádzky. Každý žiak musel povinne absolvovať sedemročnú dochádzku a jeden rok tzv. doškoľovanie.

Od roku 1917 boli všetci žiaci povinní nosiť školskú rovnošatu – kroj a sedieť v učebniach podľa pohlavia. Vyučovanie začínalo rannou pobožnosťou o 7.00 hod a samotné dopoludňajšie vyučovanie trvalo od 8. 00 hod. do 12. 00 hod. Popoludňajšie vyučovanie trvalo od 13.00 hod. do 16.00 hod a končilo poobedňajšou modlitbou. Z toho vyplýva, že vyučovanie i celý kultúrny život školy sa niesol v náboženskom duchu.

V rokoch 1922 – 1925 fungovala v Jelšovciach rímsko – katolícka obecná škola, ktorú navštevovalo 166 žiakov a bola to škola zmiešaná.

V rokoch 1925 – 1930 pôsobila škola pod názvom rímsko – katolícka dvojtriedna ľudová škola a všetky úradné dokumenty boli písané dvojjazyčne.

Dôležitý prelom vo vývoji školstva na Slovensku nastal v obci Jelšovce v roku 1931, ktorým sa datuje slávnostné otvorenie Štátnej slovenskej ľudovej školy.

Slovenská ľudová škola bola pri svojom zrode umiestnená v rodinnom dome pani Emílie Pápayovej. Nakoľko priestory školy neboli dostatočné k počtu žiakov bola i naďalej zriadená dvojtriedna škola.

Povojnové roky 1939 – 1945 priniesli mnohé zmeny. Priestory školy boli zničené a vyžadovali si renováciu, ktorá bola ukončená v roku 1946. Avšak dňa 1. februára 1946 bola dobrovoľne zrušená maďarská škola žiaci stali žiakmi školy slovenskej.

Od roku 1948 podľa nového školského zákona dostávajú právo na vzdelanie deti všetkých rodičov a školská dochádzka bola predĺžená na deväť rokov.

V roku 1950/51 nastupujú do školy manželia Nemčekoví, vyučovanie je dvojzmenné, nakoľko bola k dispozícii iba jedna trieda.

V školskom roku 1955/56 sa škola stáva štvortriednou a do školy prichádza p. uč. Horňáková – Mazurkovičová, v školskom roku 1958/59 p. uč. Mokošová.

Dôležité zmeny nastali v školskom roku 1960/61. Škola sa stáva päťtriednou a vedenie školy preberá p. Hudec a p. Hudecová sa stáva učiteľkou tunajšej školy. Škola mala 104 žiakov.

V školskom roku 1962/63 sa škola stáva znovu štvortriednou a novou učiteľkou sa stáva p. uč. Cigáňová.

Ďalšie dôležité zmeny priniesol školský rok 1964/65, kedy zo školy odchádzajú manželia Hudecoví a prichádzajú manželia Rácoví. Riaditeľom slovenskej školy sa stáva p. Rác a maďarskej školy p. Szabová.

V školskom roku 1965/66 po odchode p. uč. Mazurkovičovej a p. Cigáňovej sa stáva novou učiteľkou p. Miklášová.  V roku 1967 rozšírila pedagogický kolektív p. uč. Podlucká.

Nové zmeny nastali v školskom roku 1976/77, kedy sa škola stáva dvojtriednou s riaditeľkou

p. Szabovou a učiteľkou p. Miklášovou.

Od roku 1981 zostáva v škole iba 1. a 2. ročník a riaditeľkou a učiteľkou v jednej osobe sa stáva p. Szabová. Po odchode do dôchodku v roku 1990 odovzdáva vedenie školy p. riaditeľovi Adamcovi a škola sa opäť stáva dvojtriednou s tromi ročníkmi a spolu s ním prichádza p. uč. Miškolciová a otvára sa aj školský klub s p. vychovávateľkou Gombíkovou.

Vo februári 1997 p. Adamec odchádza zo školy a vedenia sa ujala p. Miškolciová, ktorá je riaditeľkou školy do dnešného dňa. Súčasný pedagogický kolektív s p. učiteľkami Halászovou  a Molnárovou a p. vychovávateľkou Gombíkovou  pracuje na tunajšej škole od roku 1999.

Toto je len stručný prierez histórie tunajšej školy, ktorej najdôležitejšou súčasťou sú jej žiaci..