Školský poriadok
ZÁKLADNÁ ŠKOLA JELŠOVCE 261, 951 43
ŠKOLSKÝ PORIADOK
Školský poriadok pre žiakov
Školský poriadok je vypracovaný podľa § 153 Zákona č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
V záujme naplnenia práva na vzdelanie, vedenie školy bude dôsledne dbať na dodržiavanie záväzných právnych noriem ako sú Deklarácia práv dieťaťa, Listina základných práv a slobôd a iných platných dokumentov vo vzťahu k žiakom, učiteľom i ostatným zamestnancom školy.
Školský poriadok definuje práva a pravidlá pre správanie sa žiakov v škole i mimo nej, zjednocuje pedagogický zbor k spoločnému výchovnému pôsobeniu na žiakov školy.
Dodržiavanie školského poriadku je základnou povinnosťou každého učiteľa a žiaka.
I. DOCHÁDZKA ŽIAKA DO ŠKOLY
- Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.
- Ak žiak nemôže prísť do školy pre príčinu vopred známu, rodičia alebo zákonní zástupcovia žiaka požiadajú minimálne 24 hodín vopred o uvoľnenie triedneho učiteľa.
-
Na základe vopred danej písomnej žiadosti rodiča (zákonného zástupcu žiaka) povoľuje sa uvoľniť - z jednej vyučovacej hodiny príslušný učiteľ
- uvoľnenie na jeden až dva dni povoľuje triedny učiteľ
- na tri a viac dní riaditeľka školy(príp. ním poverený zástupca RŠ), ak s tým súhlasí aj triedny učiteľ.
- Ak sa žiak nezúčastní na vyučovaní pre chorobu, vážnu rodinnú udalosť a pod., rodičia sú povinní oznámiť neprítomnosť najneskôr do 24 hodín od začiatku neprítomnosti, a to ústne alebo písomne. Po príchode do školy je žiak povinný predložiť písomné ospravedlnenie svojej neprítomnosti (v žiackej knižke). Na požiadanie učiteľa (v prípade nejakých nejasností) je žiak povinný priniesť lekárske ospravedlnenie alebo iný písomný doklad o odôvodnení svojej neprítomnosti, inak neprítomnosť sa považuje za neospravedlnenú. Lekárske ospravedlnenie vyžaduje učiteľ aj vtedy, ak sa žiak vracia do školy po prekonaní infekčnej alebo epidemickej choroby v rodine.
- Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí, na záujmové krúžky, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD, do záujmových krúžkov povinná.
- Neprítomnosť žiaka v školskom klube detí oznámi triedna učiteľka vychovávateľke.
- Ak sa z dôvodu choroby alebo inej neprítomnosti na vyučovaní nemôže stravovať v školskej jedálni, kde má stravu vopred zabezpečenú, sú rodičia žiaka povinní včas ho odhlásiť zo stravovania (z obedov) – najneskôr do 7,30 hod. daného dňa u vedúcej ŠJ v priestoroch MŠ Jelšovce.
- Ak v rodine žiaka niektorý člen ochorie na nákazlivú (infekčnú) chorobu, oznámi to žiak alebo jeho rodičia bezodkladne riaditeľke školy.
- Žiak prichádza do školy vhodne a čisto oblečený, upravený, bez výstredností v úprave vlasov a zovňajšku. V budove nenosí na hlave čiapku ani šiltovku.
- Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu, z vážnych rodinných dôvodov, v mimoriadne nepriaznivom počasí, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii školy.
- Každú neprítomnosť na vyučovaní rodičia ospravedlňujú písomne.
- Zákonný zástupca môže ospravedlniť žiaka jedenkrát najviac na 3 dni za sebou nasledujúcich alebo trikrát na jeden deň jednotlivo za jeden polrok školského vyučovania.
- Ak neprítomnosť žiaka trvá viac ako 3 dni, alebo chýba za jeden polrok rok viac ako trikrát jeden deň, nestačí ospravedlnenie od rodiča, ale vyžaduje sa vždy príslušný úradný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť žiakovej neprítomnosti .
- Vo výnimočných prípadoch, najmä ak sa jedná o častú neprítomnosť žiaka v škole, môže škola vyžadovať takéto doklady aj pri kratšej neprítomnosti žiaka v škole.
Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenie, znížená známka zo správania:
1 – 4 neospravedlnené hodinyprerokováva triedny učiteľ s riaditeľom školy návrh na pokarhanie od triedneho učiteľa.
5 – 9 neospravedlnených hodín( t.j. viac ako jeden vyučovací deň) podáva triedny učiteľ riaditeľovi školy návrh na pokarhanie od riaditeľa školy.
10 – 25 neospravedlnených hodínnavrhuje triedny učiteľ stupeň 2 ( uspokojivé ) zo správania.
26 – 60 neospravedlnených hodínnavrhuje triedny učiteľ stupeň 3 ( menej uspokojivé) zo správania.
Nad 60 neospravedlnených hodínnavrhuje triedny učiteľ žiakovi stupeň 4 ( neuspokojivé) zo správania.
Škola má povinnosť oznámiť žiaka, ktorý má 15 a viac neospravedlnených hodín v jednom mesiaci na príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pri počte 60 neospravedlnených hodín za rok upovedomí škola príslušný štátny orgán pre účely podnetu na začatie priestupkového konania.
Za vzornú dochádzku do školy môže triedny učiteľ udeliť žiakovi pochvalu od triedneho učiteľa, riaditeľovi školy podať návrh na pochvalu od riaditeľa školy, alebo navrhnúť žiaka na iné ocenenie riaditeľa školy.
II. POVINNOSTI ŽIAKA PRI PRÍCHODE DO ŠKOLY.
Organizácia vyučovania
Vyučovanie v škole sa začína o 07.45 h. Vyučovanie je organizované podľa rozvrhu hodín, ktorý je schválený riaditeľkou školy a PR.
Vyučovacia hodina trvá 45 minút, malá prestávka 10 minút, veľká prestávka 15 minút. Obedná prestávka je po 5. vyučovacej hodine a trvá 30 minút. Vyučovacia hodina sa začína zvukovým hlásením začiatku vyučovacej hodiny. Signálom na ukončenie hodiny pre učiteľa je zvukové hlásenie konca hodiny. Vyučovací čas je rozvrhnutý:
1. hodina 07.45 - 08.30 h.
2. hodina 08.40 - 09.25 h
3. hodina 09.40 - 10.25 h
4. hodina 10.35 - 11.20 h
5. hodina 11.30 - 12.15 h
6. hodina 12.45 - 13.20 h
7. hodina 13.30 - 14.15 h.
Činnosť v ŠKD od 11. 20 do 16.00 h.
Obedy sa podávajú v školskej jedálni od 11.30 h do 13.00 h.
- Žiak prichádza do školy žiackym vchodom od 07.00 h, je povinný prezuť sa do hygienicky vhodných prezuviek. Do tried odchádza na pokyn dozorkonajúcich učiteľov od 07.10 a najneskôr do 07.30 hod. a zaujme svoje miesto v triede. Cestou do školy dodržiavajú pravidlá bezpečnosti cestnej premávky.
- Čas od príchodu do školy do začatia vyučovania žiak využíva na opakovanie učivaa prípravu na vyučovanie. Nie je dovolené tento čas využiť na vypracovanie písomných domácich úloh.
- Budova školy sa zamyká o 08.00 h. Obuv si odkladá pod lavičku a vrchné ošatenie na vešiak. Obuv a vrchné ošatenie nie je povolené nosiť do tried. Na popoludňajšie vyučovanie prichádza žiak 5 minút pred jeho začiatkom. Žiaci čakajú na vyučujúceho na mieste, ktoré im určil učiteľ.
- Pred začiatkom vyučovacej hodiny si žiak pripraví učebnice a pomôcky potrebné pre príslušný predmet. Pred hodinou telesnej výchovy, výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania sa prezlečie do športového, alebo pracovného úboru.
- Počas malých prestávok zostávajú žiaci v triedach, nenaháňajú sa, rešpektujú pokyny dozorkonajúcich učiteľov.
- Cez veľkú prestávku všetci žiaci plnia pokyny dozorkonajúcich učiteľov, zostávajú v kmeňových triedach, prípadne sa zdržiavajú na chodbe. Je neprípustné opúšťaťbezdôvodne triedy, pokiaľ na to nemajú dôvod. V letnom období trávia prestávku na školskom dvore, kde sa voľne pohybujú vo vymedzenom priestore.
- Zo školy odchádzajú žiaci bezprostredne po vyučovaní. Odchádzajú disciplinovane, nepostávajú pred školskou budovou a nemiestnym správaním nebudia pohoršenie na verejnosti. Triedu a svoje pracovné miesto zanechávajú čisté.
- Dlhšie môžu zostávať v škole len tí žiaci, ktorí sa stravujú v školskej jedálni, zostávajú v školskom klube, na záujmovej činnosti, alebo majú osobitné povolenie.
- Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľkou školy.
- Počas dopoludňajšieho a odpoludňajšieho vyučovania je zakázané svojvoľne opúšťať budovu a areál školy.
- Žiaci nesmú v budove školy a ani mimo nej fajčiť, piť alkoholické nápoje, požívať drogy a iné omamné látky a ani ich ponúkať iným (deťom, či dospelým).
- Je zakázané hrať hazardné hry o peniaze, vulgárne sa vyjadrovať v priestoroch školy a ani kdekoľvek na verejnosti.
- Do školy je povolené nosiť len také predmety, ktoré sú potrebné na vyučovanie.
- Používanie mobilného telefónu v škole je zakázané, s výnimkou nevyhnutných prípadov i to len po dohode s vyučujúcim. Počas vyučovania musí byť mobilný telefón vypnutý v aktovke.Žiak počas vyučovania nemá právo bez súhlasu vyučujúceho vytvárať obrazový alebo zvukový záznam výučby (podľa ustanovenia § 12 Občianskeho zákonníka).
Za odcudzenie, prípadné poškodenie mobilného telefónu škola nenesie zodpovednosť.
- Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby (uterák, mydlo, toaletný papier).
- Nedovoľuje sa nosiť drahé predmety (napr. šperky, väčšie množstvo peňazí a pod).
- Je prísne zakázané nosiť do školy predmety, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie seba aj druhých. /ostré predmety – nože../
- Nájdené a zabudnuté veci sú žiaci povinní odovzdať triednej učiteľke.
- V školskom klube sa žiaci správajú podľa pokynov vychovávateľky, bez dovolenia sa nesmú vzdialiť, nesmú svojvoľne odísť domov.
- V školskej jedálni sa žiaci zdržujú iba počas podávania a konzumácie stravy. Správajú sa disciplinovane a riadia sa pokynmi vychovávateľky a školníčky.
- Vo všetkých priestoroch školy žiak dôsledne dodržiava všetky bezpečnostné a hygienické pravidlá.
- Žiaci sú povinní udržiavať čistotu a poriadok nielen v škole, ale aj v areáli a celom okolí školy.
- Žiaci nemajú voľný prístup do miestnosti riaditeľky školy, zborovne a kabinetov.
III. SPRÁVANIE ŽIAKA NA VYUČOVACÍCH HODINÁCH
- Na každú vyučovaciu hodinu je žiak včas pripravený, so všetkými potrebami a pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín. Na každú vyučovaciu hodinu si nosí žiacku knižku.
- Každé neprinesenie žiackej knižky na vyučovanie sa zapíše do poznámok v klasifikačnom zázname. Ak si žiak zabudne ŽK 10-krát a viac za polrok, môže mu triedny učiteľ udeliť alebo navrhnúť niektoré výchovné opatrenie.
- Po zvukovom signáli pre začiatok vyučovacej hodiny sedí žiak na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po ukončení hodiny, ho zdraví pozdravom. Vyučovacia hodina končí na pokyn vyučujúceho.
- Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
- Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
- Na vyučovanie sa žiak pripravuje doma alebo v školskom klube. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny. Ak tak neurobí, môže byť skúšaný a hodnotený.
- Ak počas vyučovania vstúpi do triedy dospelá osoba, žiaci pozdravia „Dobrý deň“.
- Hneď po skončení hodiny si žiak odloží pomôcky a pripraví sa na ďalšiu hodinu.
- Počas malých prestávok si vybavuje mimo triedu iba najnutnejšie potreby, inak z triedy nevychádza. Žiak môže triedu opustiť iba s povolením vyučujúceho.
- Odísť z budovy môže žiak so súhlasom vyučujúceho, triedneho učiteľa alebo riaditeľa školy.
- Žiak je povinný šetriť učebnice, ktoré dostáva z danej školy bezplatne a je povinný ich udržiavať v čistote a poriadku. Ak stratí, alebo zničí učebnicu musí ju nahradiť!
- Povinnosťou žiaka je udržiavať a šetriť školské pomôcky (mapy, nástenné tabule, pomôcky na rysovanie a pod.). Ak žiak zistí poškodenie inventára alebo pomôcok, je povinný ihneď to nahlásiťtriednemu učiteľovi, v prípade jeho neprítomnosti riaditeľke školy.
- Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenie.
- Manipulovať s oknami, roletami, svetelnými vypínačmi a audiovizuálnymi prístrojmi môžu žiaci len so súhlasom učiteľa. Neslobodno nechávať otvorené okná, vodovodné kohútiky, zapnuté elektrické svetlo.
- Po skončení vyučovania si vyloží stoličku a postará sa, aby jeho miesto bolo čisté.
POŠKODENIE AKÉHOKOĽVEK MAJETKU ŠKOLY, ÚMYSELNÉ ALEBO Z NEDBANLIVOSTI, MUSIA RODIČIAŽIAKA NAHRADIŤ!!!
AK SA NEZISTÍ VINNÍK, ŠKODU NAHRADÍ KOLEKTÍV TRIEDY.
IV. SPRÁVANIE ŽIAKA, ORGANIZÁCIA HODÍN TELESNEJ VÝCHOVY
A POHYBOVÝCH HIER
- Na hodiny TEV žiaci odchádzajú pred koncom prestávky k spojovacej chodbe, do priestorov telocvične odchádzajú pod vedením vyučujúcich TEV. Po príchode do šatne sa žiak bez zdržiavania prezlečie do čistého cvičebného úboru a pripraví na vyučovanie. Prezliekajú sa i necvičiaci žiaci. Hodina TEV i pohybových hier začína pre žiaka vstupom do priestoru telocvične.
- Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od zákonného zástupcu. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TEV predložiť potvrdenie od lekára.
- Spôsob nástupu na hodinu TEV určí vyučujúci ( rad, dvojrad, dvojstup a pod.).
- Žiak sa na konci vyučovacej hodiny na pokyn vyučujúceho disciplinovane presunie do šatne, umyje sa, prezlečie a opustí priestor šatne. Pred odchodom si nezabudne skontrolovať všetky veci, či mu nič nechýba, či si nič nezabudol, či nechal svoje miesto v poriadku. Hodina TEV končí až odchodom z telocvične a ihriska.
Povinnosti žiaka na hodinách TEV a pohybových hier :
- žiak je povinný nosiť čistý cvičebný úbor a prezuvky, ktoré neničia povrchový náter,
- žiak vykonáva všetky cvičenia len na povel učiteľa, alebo cvičí podľa jeho pokynov,
- bez povolenia učiteľa žiak nemanipuluje s náradím, nenaháňa sa, ale trpezlivo čaká na ďalšie povely,
- žiak sa nesmie vzdialiť z určeného miesta, aj necvičiaci žiak je povinný zdržiavať sa na určenom mieste a vykonávať činnosti (zamestnanie), ktoré mu určil učiteľ,
- cvičenie je nutné vykonávať presne podľa pokynov učiteľa, po ukážke učiteľa, prípadne po ukážke spolužiaka,
- nepochopenie pravidiel a nejasnosti treba konzultovať s učiteľom a až potom pokračovať v činnosti,
- necvičiaci žiaci sa ospravedlňujú na začiatku vyučovacej hodiny, spravidla majú písomné ospravedlnenie od lekára alebo zákonného zástupcu,
- zdravotne znevýhodnení žiaci prinesú v priebehu septembra vyučujúcemu TEV a triednemu učiteľovi ospravedlnenie s uvedením druhu a stupňa znevýhodnenia. Ak žiak nadobudne zdravotné znevýhodnenie v priebehu školského roka, prinesie potvrdenie v čo najkratšom čase.
Žiak má právo :
- konzultovať s učiteľom jednotlivé cvičenia priamo na hodine TEV,
- nevykonávať cvičenia, ktoré má lekárom zakázané (písomné ospravedlnenie),
- ak sa žiak necíti schopný vykonávať niektoré cvičenie ( cvičenia), má právo a zároveň povinnosť upozorniť na to vyučujúceho. Ten je povinný uľahčiť žiakovi podmienky cvičenia, prípadne úplne žiaka oslobodiť od cviku ( cvikov) a nahradiť ich iným cvičením.
V. SPRÁVANIE ŽIAKOV POČAS PRESTÁVOK
- Malé prestávky sú desaťminútové, veľká prestávka po druhej vyučovacej hodine trvá 15 minút.
- Počas malých prestávok žiak neodôvodnene neopúšťa triedu. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny a na presun do učební a telocvične. Žiak spravidla desiatuje cez prestávku po druhej vyučovacej hodine v triede.
- Cez prestávku chodia určení žiaci po pomôcky.
- Ak majú žiaci vyučovanie v iných učebniach, vezmú si potrebné veci a disciplinovane sa pred koncom prestávky presunú pred učebňu.
- Na veľkú prestávku sa žiaci disciplinovane presúvajú podľa pokynov učiteľov na betónový školský dvor, pri zlom počasí zostávajú v školskej budove. Vyhradené priestory je zakázané opúšťať. Veľkú prestávku žiak využíva na voľný pohyb , riadi sa pokynmi dozorkonajúcich učiteľov a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov.
- Do iných tried vstupujú žiaci len v nutných prípadoch, bezdôvodne neprechádzajú z jednej chodby na druhú a opačne.
- V celej budove žiaci chodia krokom, je prísne zakázané behať a naháňať sa po chodbách a v triedach, sadať na parapetné dosky a radiátory, kĺzať sa po chodbách.
- Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien a vyhadzovať von papier a iné odpadky.
VI. ODCHOD ŽIAKOV ZO ŠKOLY.
- Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa.
- Po ukončení vyučovania upraví triedu, vyrovná lavicu, vyloží stoličku, pozbiera odpad a organizovane podľa pokynov učiteľa opúšťa školskú budovu. Žiakov, ktorí sa stravujú v škole, odvádza vyučujúci do jedálne.
- Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené.
- Žiak stravujúci sa v školskej jedálni si uloží veci na vyhradenom mieste a disciplinovane čaká na vydanie stravy. Počas obeda dodržiava zásady kultúrneho stolovania. Do školskej jedálne vstupujú len žiaci, ktorí sa stravujú. Po naobedovaní žiak odchádza domov. Počas vyučovania je žiakom zakázané vstupovať do školskej jedálne.
- V učebniach a šatniach po ukončení vyučovania nesmie žiak ponechať prezuvky, pomôcky, ani žiadne iné svoje osobné veci.
- Zo školskej akcie môžu žiaci odísť domov len so súhlasom učiteľa. Miesto rozchodu musí byť určené tak, aby zabezpečovalo neohrozený návrat žiakov domov.
- Žiak nesmie v čase vyučovania bez vedomia triedneho učiteľa opustiť školskú budovu. Triedny učiteľ alebo vyučujúci uvoľní žiaka iba v sprievode zákonného zástupcu žiaka alebo na základe žiadanky na uvoľnenie žiaka počas vyučovania.
VII. INÉ POVINNOSTI ŽIAKA
- Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
- Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia. Žiaci nie sú poistení proti krádeži, iba proti úrazu! Počas pobytu v škole a na školských podujatiach i mimo školy je žiakom prísne zakázané fajčiť, používať alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom.
- Žiak má vždy vystupovať voči dospelým slušne. Správa sa zdvorilo a pri stretnutí ich pozdraví : „Dobré ráno!“, „Dobrý deň!“, „Dovidenia!“, oslovenie je pani riaditeľka, pani učiteľka, pani vychovávateľka, pani upratovačka. V jedálni žiaci prajú „Dobrú chuť! „
- Do úradných miestností (riaditeľňa, zborovňa) žiaci nevstupujú, ale zaklopú a čakajú na chodbe.
VIII. POVINNOSTI TÝŽDENNÍKOV
- Celkovú čistotu a poriadok v učebniach kontrolujú žiaci, ktorí majú službu (týždenníci).
- Vetrajú triedu cez prestávky, utierajú tabuľu, polievajú kvety, zabezpečia, aby po presune do inej triedy alebo po odchode z budovy školy zostala ich trieda vždy čistá. Na konci vyučovania skontrolujú lavice.
- Služba donesie a pripraví pomôcky na vyučovanie.
- Týždenníkov určuje ich triedny učiteľ.
- V prípade, že vyučujúci nepríde do triedy načas, týždenník je povinný neprítomnosť vyučujúceho nahlásiť do 5 minút riaditeľke školy.
- Po skončení vyučovania zotrú tabuľu, kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložia, skontrolujú okná a skontrolujú čistotu v triede.
- Pri neplnení povinností týždenníka môže byť žiakovi udelené výchovné opatrenie.
IX. SPRÁVANIE ŽIAKA MIMO ŠKOLY
- Po vyučovaní na verejnosti sa žiaci správajú tak, aby nerobili sebe i škole zlé meno.
- Za mimoškolské podujatia sa považujú podujatia organizované školou a konané mimo jej budovy a areálu (napr. škola v prírode, olympiády, súťaže, účelové cvičenia a didaktické hry atď.) Pri týchto podujatiach sa v plnom rozsahu na žiaka vzťahujú školské predpisy stanovené v tomto školskom poriadku. Na týchto podujatiach je okrem toho žiak povinný:
- dostať sa včas na miesto určenia,
- spoločne so skupinou odísť a vrátiť sa,
- bez vedomia vyučujúceho neopúšťať skupinu,
- dodržiavať ostatné bezpečnostné predpisy a postupy vyučujúceho či vedúceho skupiny.
- Voči dospelým sú zdvorilí, slušní, v dopravných prostriedkoch uvoľňujú miesto chorým a starším občanom.
- Návšteva podnikov verejného stravovania bez sprievodu zástupcu žiaka alebo ním poverenej dospelej osoby sa žiakom povoľuje len v dennom čase, ak sa potrebujú najesť alebo napiť sa nealkoholického nápoja.
- Zdržiavať sa vo večerných hodinách vonku bez sprievodu dospelých je neprípustné.
- Návšteva vhodných kultúrnych a športových podujatí vo večerných hodinách je možná iba v sprievode dospelých príslušníkov rodiny.
X. PRÁVA ŽIAKOV
- Mám právo na demokratický objektívny a tolerantný prístup v škole.
- Mám právo na komunikáciu s učiteľom vo forme dialógu.
- Mám právo na zrozumiteľný výklad učiva.
- Mám právo položiť otázku súvisiacu s učivom a dostať odpoveď.
- Mám právo pracovať v oblasti, ktorá ma zaujíma v zmysle pokynov učiteľa.
- Mám právo pracovať na takej úrovni, na akú vedomosťami a schopnosťami stačím.
- Mám právo pracovať podľa svojho vlastného tempa.
- Mám právo na pomoc zo strany učiteľa, ak mám problémy.
- Mám právo povedať svoj názor vhodným spôsobom.
- Mám právo oponovať a argumentovať, ak s niečím nesúhlasím vhodným spôsobom.
- Mám právo na zapožičanie učebníc.
- Mám právo nebyť skúšaný hneď po chorobe a to po dohovore s vyučujúcim.
- Mám právo navštíviť školského psychológa, ak to potrebujem.
- Mám právo na omyl.
- V prípade nesúhlasu s rozhodnutiami pedagógov, mám právo odvolať sa u riaditeľa školy.
- Mám právo mať pocit istoty, bezpečia, spokojnosti a radosti z učenia sa a pobytu v škole.
- Mám právo na objektívne hodnotenie.
- Mám právo voliť a byť volený do triednej samosprávy.
- Môžem požiadať učiteľa o pomoc pri šikanovaní.
- Mám právo požiadať o uvoľnenie z vyučovania.
- Mám právo obrátiť sa so svojimi pripomienkami, námetmi na zlepšenie činnosti školy na triedneho učiteľa.
- Mám právo na prestávku a zvoliť si jej náplň, pokiaľ zachovávam pravidlá bezpečnosti a neruším správaním ostatných žiakov.
- Mám právo sedieť s kým chcem, pokiaľ svojím správaním neruším učiteľa alebo spolužiakov.
- Mám právo po dohode s vyučujúcim určiť si spôsob prípravy na skúšanie v prípade uvoľnenia z vyučovania.
XI. POVINNOSTI ŽIAKOV
- Do školy prichádzam pred začiatkom vyučovania.
- Pri vstupe do budovy školy sa vždy prezujem.
- Do školy chodím primerane oblečený, bez výstredností.
- Pri vstupe do budovy, v priestoroch školy zdravím vyučujúcich a ostatných pracovníkov školy.
- Na vyučovanie chodím každý deň pripravený a nosím si potrebné pomôcky.
- V dohodnutom termíne si pripravujem domáce úlohy a vždy si plním dané školské povinnosti.
- Dôsledne dodržiavam určené termíny odovzdávania zadaných úloh učiteľmi.
- Na začiatku prestávky si pripravím knihy a pomôcky na nasledujúcu hodinu.
- Na každú vyučovaciu hodinu chodím načas.
- Udržujem poriadok a čistotu v lavici, triede, na chodbách, v školskom areáli a celom okolí školy.
- Po zazvonení, čakám vo svojej lavici na príchod učiteľa.
- Počas vyučovacej hodiny nemôžem opúšťať priestory triedy bez povolenia vyučujúceho.
- Učebnice ani iné materiály si nenechávam v lavici, triede či iných priestoroch školy po skončení vyučovania.
- Počas vyučovania mám mobil vypnutý.
- Na hodine sa snažím získať čo najviac informácií, efektívne pracujem a riadim sa pokynmi vyučujúceho.
- Bez povolenia vyučujúceho nesmiem opustiť priestory školy – vyučujúci je za mňa zodpovedný.
- Dodržiavam pravidlá slušného správania vo všetkých priestoroch školy.
- Na veľkú prestávku opúšťam priestory budovy školy a odchádzam do určeného priestoru podľa pokynov.
- Ak sa príslušný vyučujúci nedostaví na hodinu nahlásim to na vedení školy.
- V triede a na chodbách chodím potichu, pokojne a nevyrušujem ostatných.
- Dodržiavam bezpečnosť seba i iných, nepoškodzujem školský majetok, ani majetok iných.
- V priestoroch školy, na školských akciách sa vyjadrujem slušne, nepoužívam vulgárne slová.
- V priestoroch budovy školy nenosím na hlave čiapku a šiltovku.
- Svojím správaním neobmedzujem druhých a snažím sa byť tolerantný ku všetkým.
- Nesmiem šikanovať ani vydierať spolužiakov a musím zabrániť šikanovaniu spolužiakov.
- Zásadne neubližujem nikomu fyzicky ani psychicky.
- Nenosím do školy ostré predmety ani iné nebezpečné veci, ktorými môžem ublížiť sebe aj ostatným. Nenosím do školy drahé veci, šperky a pod.
- Svojimi výkonmi, školskými výsledkami a správaním vždy a všade vzorne reprezentujem školu, do ktorej chodím.
XII. STAROSTLIVOSŤ O OCHRANU ZDRAVIA ŽIAKOV, BEZPEČNOSŤ PRI VYUČOVANÍ A ŠKOLSKÝCH AKCIÁCH
- Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
- Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
- V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
- Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci určený ako zdravotník žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo onemocnení informuje rodičov žiaka. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše Záznam o úraze.
- Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci v triede, počas prestávok a v školskej jedálni dozor konajúci učitelia. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť dozor konajúci učitelia. Všetci žiaci sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.
- Z bezpečnostných dôvodov nie je dovolené v areáli školy mimo pedagogického dozoru používať skejty, kolieskové korčule, jazdiť na bicykloch a akýchkoľvek dopravných prostriedkoch.
- Vstup na školský dvor mimo vyučovania je na vlastné riziko, pretože škola zaisťuje ochranu zdravia žiaka len pri činnostiach priamo súvisiacich s výchovou a vzdelávaním.
XIII. HODNOTENIE ŽIAKOV A VÝCHOVNÉ OPATRENIA
Hodnotenie žiakov je nevyhnutná súčasť výchovno- vzdelávacieho procesu. Žiak musí byť pravidelne štvrťročne hodnotený a má právo dozvedieť sa výsledok hodnotenia, známkou alebo slovným hodnotením.
Podklady na hodnotenie a klasifikáciu výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania získava učiteľ sústavným sledovaním, pozorovaním, z písomných, ústnych a iných grafických prejavov (vstupné testy, polročné a výstupné).
Žiak ZŠ musí byť z predmetu vyskúšaný ústne, písomne alebo prakticky aspoň dvakrát v polročnom hodnotiacom období, t.j. pri klasifikácii musí mať minimálne dve známky.
Výsledky klasifikácie učiteľ oznámi žiakovi, upozorní na nedostatky a predloží k nahliadnutiu.
Kontrolné písomné práce a ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok– zabráni tak preťažovaniu žiakov.
Učiteľ vedie evidenciu známok
Výchovné predmety hodnotí učiteľ známkou.
Ak pre závažné objektívne príčiny nemožno žiaka hodnotiť či klasifikovať, riaditeľ školy určí náhradný termín( najneskôr do dvoch mesiacov v danom polroku.)Ak nemožno žiaka klasifikovať ani v náhradnom termíne žiak je neklasifikovaný. Za hodnotenie žiaka zodpovedá príslušný vyučujúci predmetu.
Systém odmien a trestov v škole
- Pochvaly
Pochvaly a iné ocenenia sa udeľujú za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu, za úspešnú reprezentáciu školy. Ústnu alebo písomnú pochvalu udeľuje žiakovi pred kolektívom triedy alebo školy triedny učiteľ, riaditeľ školy, zástupca miestneho alebo okresného úradu, prípadne zástupca inej organizácie. Výchovné opatrenia sa riadia podľa platných Metodických pokynov na hodnotenie a klasifikáciu žiakov ZŠ schválenými MŠ a udeľujú sa podľa potreby.
- Pochvala od triedneho učiteľa:
- za výborný prospech /prospel s vyznamenaním / - ústna pochvala
- za najviac 5 ospravedlnených vymeškaných hodín – ústna pochvala
- za vzornú reprezentáciu triedy a školy
- za činnosť v prospech triedy nad rámec svojich povinností
- Pochvala od riaditeľky školy:
- za vzornú reprezentáciu školy
- za nezištnú pomoc, vysoko humánny prístup k ľuďom, príkladný čin, verejné uznanie inou osobou alebo inštitúciou
Pochvaly sa evidujú v triednom výkaze.
- Opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov
Opatrenie na posilnenie disciplíny žiakovsa ukladá za závažné alebo opakované previnenie proti školskému poriadku. Toto opatrenie predchádza spravidla zníženiu stupňa známky zo správania.
- Napomenutie od triedneho učiteľa:
- môže byť udelené aj viackrát v priebehu klasifikačného obdobia – udeľuje sa zápisom TU do ŽK, nezapisuje sa do triedneho výkazu.
Udeľuje sa za:
- 3 zápisy v klasifikačnom hárku alebo ústne sťažnosti kolegov prednesené na pedagog. rade
- neprezúvanie sa v priestoroch školy
- nesplnenie si povinností týždenníkov
- iné menej závažné priestupky podľa posúdenia triednym učiteľom, vyučujúcim alebo žiackym kolektívom.
- Pokarhanie od triedneho učiteľa
Udeľuje sa:
- za opakované priestupky uvedené v bode B.1 a po predošlom napomenutí triedneho učiteľa
- za opakované neskoré príchody na vyučovanie, za maximálne 1 neospravedlnený deň
- ak je nevyhnutné použiť pokarhanie od triedneho učiteľa v priebehu klasifikačného obdobia 2 alebo viackrát, výsledkom je znížená známka zo správania na druhý stupeň
Pokarhanie od triedneho učiteľa sa udeľuje po prerokovaní v pedagogickej rade preukázateľným spôsobom a zápisom do triedneho výkazu.
3. Pokarhanie od riaditeľa školy
- udeľuje sa písomne cestou vedenia školy za závažné porušenie školského poriadku:
- za dva dni neospravedlnenej absencie
- za podvádzanie
- za požívanie alkoholických nápojov a iných druhov toxikománie v školských priestoroch a na školských akciách, fajčenie
- za opakujúce sa priestupky uvedené v časti B.1 a B.2
- za opakujúce sa neslušné správanie, vulgárne vyjadrovanie
- za úmyselné poškodenie školského zariadenia, spojené s plnou finančnou úhradou poškodeného školského zariadenia
- s týmto opatrením môže súvisieť zníženie zámky zo správania, ak nedôjde k náprave správania, prípadne žiak naďalej opakovane porušuje školský poriadok.
Tieto opatrenia na posilnenie disciplíny žiakov sa používajú spravidla pred znížením známky zo správania. Riaditeľ školy udeľuje pokarhanie po prerokovaní v pedagogickej rade.
- Zníženie známky zo správania na stupeň 2 (uspokojivé)
- opakujúce sa previnenie z bodu B 1.,2.,3.
- fyzické a psychické násilie – šikanovanie spolužiakov prípadne sexuálne obťažovanie a vulgárne správanie
- opakované neospravedlnené hodiny
- krádeže (aj v čase mimo vyučovania)
- úmyselné ublíženie na zdraví, prechovávanie drog, alkoholu apod.
- za zvlášť hrubé, alebo opakujúce sa neslušné správanie voči zamestnancom školy
- za všetky priestupky, ktoré budú oznámené pri riešení PZ SR.
- Zníženie známky zo správania – na stupeň 3 (menej uspokojivé):
- opakujúce sa previnenie I.
- neospravedlnené hodiny – 31 – 60 hod.
- iné vážne previnenie, ktorého sa žiak dopustí úmyselne.
- Zníženie známky zo správania – na stupeň 4(neuspokojivé):
- opakujúce sa previnenie z bodu II.
- neospravedlnené hodiny – 61 hod. a viac
- iné veľmi vážne previnenie, ktorého sa žiak dopustí úmyselne.
XIV. OCHRANNÉ OPATRENIE
Ak žiak svojim správaním a agresivitou ohrozuje bezpečnosť a zdravie ostatných žiakov, ostatných účastníkov výchovy a vzdelávania alebo narúša výchovu a vzdelávanie do takej miery, že znemožňuje ostatným účastníkom výchovy a vzdelávania vzdelávanie, môže riaditeľ školy použiť ochranné opatrenie, ktorým je okamžité vylúčenie žiaka z výchovy a vzdelávania, umiestnením žiaka do samostatnej miestnosti za prítomnosti pedagogického zamestnanca. Riaditeľ školy bezodkladne privolá zákonného zástupcu, zdravotnú pomoc a Policajný zbor. Ochranné opatrenie slúži na upokojenie žiaka. O dôvodoch a priebehu ochranného opatrenia vyhotoví riaditeľ školy písomný záznam.
XV. OCHRANA ŽIAKOV PRED SOCIÁLNO-PATOLOGICKÝMI JAVMI, DISKRIMINÁCIOU, NÁSILÍM A ŠIKANOVANÍM
Žiak dodržiava pravidlá slušného správania, rešpektuje mravné normy a princípy. Nesmie šikanovať a vydierať spolužiakov v škole ani mimo nej. Je zakázaná diskriminácia, xenofóbia, intolerancia a rasizmus vo všetkých formách. Do školy je zakázané nosiť zbrane – nože, strelnú zbraň a pod.
VSTUP DO BUDOVY CUDZÍM OSOBÁM SA ZAKAZUJE. JE MOŽNÝ LEN SO SÚHLASOM RIADITEĽKY ŠKOLY, PO PREDCHÁDZAJÚCOM TELEFONICKOM DOHOVORE!!
Učitelia, pracovníci školy sú povinní sledovať podozrivé správanie žiakov, či nešíria drogy alebo iné omamné látky, v prípade podozrenia riešia situáciu v úzkej spolupráci s vedením školy. Ak niektorý žiak je pod vplyvom omamných látok kontaktujú zákonného zástupcu žiaka.
Podozrenie zo šikanovania žiakov sa hlási učiteľovi alebo vedeniu školy. Každý žiak musí byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, šikanovania, agresívnosti, krutosti a využívania pred fyzickými útokmi, nadávaním, ohováraním a ponižovaním. Toto právo si uplatňuje prostredníctvom ktoréhokoľvek zamestnanca školy alebo na problém môže upozorniť školu jeho zákonný zástupca.
Žiak môže požiadať o pomoc ktoréhokoľvek zamestnanca školy, zvlášť triedneho učiteľa, koordinátora prevencie, alebo výchovného poradcu.
Správanie žiaka k spolužiakom
- Zdvorilo oslovujem spolužiakov, poprosím a poďakujem za pomoc.
- Nesiaham na majetok spolužiaka.
- Slabším spolužiakom pomáham.
- Nepoužívam fyzický a psychický nátlak, nešikanujem spolužiakov.
- Rešpektujem názor spolužiakov.
- Nevyjadrujem sa vulgárne.
- Nezosmiešňujem spolužiakov ani ich rodičov.
- Som ohľaduplný a tolerantný.
- Správaním nevyrušujem a nerozptyľujem pozornosť spolužiakov.
- Mám radosť z úspechu spolužiakov.
XVI. PRÁVA ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV ŽIAKA
- Vybrať pre svoje dieťa školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie zodpovedajúce schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti.
- Žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali žiakom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním.
- Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy a školským poriadkom.
- Byť informovaný o výchovno-vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa.
- Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.
- Zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
- Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.
- Obhajovať svoje deti pri riešení problémov.
- Na vysvetlenie výchovno-vzdelávacích postupov od vyučujúcich.
- Na odbornú konzultáciu s ich nadriadenými.
- Vstúpiť do budovy školy v prípade riešenia problémov súvisiacich s ich deťmi alebo vybavovaním úradných záležitostí (len počas konzultačných hodín, alebo ak sú rodičia predvolaní).
- Ponechať svoje dieťa v ŠKD do záverečnej hodiny prevádzky.
- Ospravedlniť neprítomnosť dieťaťa na tri dni jeden krát za polrok.
- Sprevádzať svoje deti po hlavnú chodbu budovy školy.
- V areáli školy je rodičom zakázané fajčiť.
- Vyzdvihnúť svoje deti z vážnych osobných alebo zdravotných dôvodov aj počas vyučovania.
- Požiadať o uvoľnenie svojich detí z osobných dôvodov na viac ako tri dni len so súhlasom riaditeľa školy.
- Na ochranu osobných údajov o svojom dieťati.
XVII. POVINNOSTI ZÁKONNÝCH ZÁSTUPCOV ŽIAKA
- Zákonný zástupca žiaka je povinný vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností.
- Dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom.
- Dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.
- Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.
- Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky a dbať o to, aby dieťa dochádzalo do školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa tohto zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží dokladmi v súlade so školským poriadkom.
- Ak sa žiak nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti žiaka sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov, mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť žiaka na súťažiach.
- Neprítomnosť maloletého žiaka, ktorá trvá najviac tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni alebo trikrát na jeden deň jednotlivo ospravedlňuje jeho zákonný zástupca; vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch škola môže vyžadovať lekárske potvrdenie o chorobe žiaka alebo iný doklad potvrdzujúci odôvodnenosť jeho neprítomnosti. Ak neprítomnosť dieťaťa alebo žiaka z dôvodu ochorenia trvá dlhšie ako tri po sebe nasledujúce vyučovacie dni, predloží žiak alebo jeho zákonný zástupca potvrdenie od lekára.
- Pri organizovaní akcií školou (výlety, exkurzie, školy v prírode, plavecké, lyžiarske výcviky a pod.) rodič podpíše informovaný súhlas s akciou školy.
- Zodpovedne sa starať a vychovávať svoje deti
- Pravidelne sa informovať o výchovno-vzdelávacích výsledkoch (pravidelná účasť na triednych aktívoch a kontrola žiackej knižky).
- Rešpektovať výchovno- vzdelávacie postupy vyučujúcich a nezasahovať do ich profesionálneho prístupu, pokiaľ to nezmení vedenie školy.
- Vopred oznámiť triednemu učiteľovi, kedy sa chcú stretnúť a oznámiť mu dôvod stretnutia.
- Vprípade oneskoreného príchodu pre dieťa do ŠKD sú povinní telefonicky sa ohlásiť a uviesť dôvod oneskorenia.
- Telefonicky oznámiť neprítomnosť svojho dieťaťa hneď v prvý deň ich neprítomnosti a uviesť dôvod.
- Písomne požiadať vyučujúcich o uvoľnenie ich detí z vyučovania (dôvod a čas odchodu ) Dieťa nemôže byť uvoľnené bez súhlasu rodiča.
- Predložiť písomnú žiadosť na uvoľnenie svojich detí na viac ako tri dni aj triednemu učiteľovi, ktorý písomne vyjadrí svoje stanovisko.
- Oznámiť akúkoľvek zmenu osobných údajov triednemu učiteľovi (zmenu adresy, tel. číslo ... )
- Požiadať riaditeľstvo školy o individuálnu integráciu (žiaka)
XVIII. SPOLUPRÁCA ŠKOLY A RODINY
- Škola priebežne informuje zákonných zástupcov o správaní a prospechu žiaka na triednických schôdzkach konaných spravidla štyrikrát za školský rok. Ďalším z prostriedkov je žiacka knižka a elektronická žiacka knižka. Do žiackej knižky sa vpisujú iba dôležité oznamy. Na tento účel slúžia aj konzultačné hodiny.
- Učiteľ oznamuje zákonným zástupcom nielen nepriaznivé správy o ich deťoch, ale aj kladné hodnotenia a pochvaly.
- Učiteľ môže informovať zákonných zástupcov formou osobného rozhovoru po triednej schôdzke, rozhovorom po predvolaní do školy, telefonickým rozhovorom alebo listom.
- Ak majú zákonní zástupcovia pochybnosti o správnosti klasifikácie, môžu do troch dní odo dňa, kedy sa dozvedeli výslednú známku, požiadať riaditeľa školy, aby bol žiak preskúšaný pred skúšobnou komisiou.
- Zákonní zástupcovia a široká verejnosť je informovaná o živote v škole prostredníctvom webovej stránky školy www.zsjelsovce. edupage. org.