• UO TEV 4

VÝKONOVÝ ŠTANDARD

PRIER. TÉMY

ČAS.DOT.

Základné lokomócie a nelokomočné pohybové zručnosti

základné lokomócie – poznať, vedieť pomenovať,

- poradové cvičenia – poznať základné a vedieť ich pomenovať,

- elementárna terminológia (názvoslovie) gymnastických polôh, pohybov a cvičení,

- význam základných lokomócií, poradových a gymnastických cvičení,

- základné pravidlá atletických a gymnastických súťaží,

- zásady bezpečnosti a hygieny pri týchto cvič.

proporcionálny rozvoj pohybových schopností prostredníctvom základných lokomócií a nelokomočných zručností (s akcentom na senzitívne obdobia),

- osvojovanie si základných lokomócií v rôznych obmenách, v rôznom priestore,

- osvojenie si základov techniky behov, skokov, hodu,

- na podnet vykonávať základné polohy a pohyby tela a jeho častí,

- vykonávať pohyby okolo rôznych osí tela (obraty, prevaly, kotúle ap.),

- osvojenie si základov techniky kotúľov, stojok, skokov.

Žiak má mať primerane veku a svojim schopnostiam osvojené základné lokomócie (ako elementárne predpoklady pre zvládnutie základných atletických disciplín), poradové cvičenia (ako predpoklady účelnej organizácie pohybových činností v priestore) a elementárne zručnosti z akrobacie (ako predpoklady pre zvládnutie základných gymnastických zručností), poznať ich možnosti aplikácie a vnímať ich význam pre život a šport.

Manipulačné, pohybové a prípravné

športové hry

základné herné činnosti jednotlivca v MH, PH, PŠH - poznať a vedieť pomenovať,

- základné informácie o hrách a súťažiach, význame súťaživosti v športe,

- správna technika základných herných činností jednotlivca,

- poznatky o správnej manipulácii s herným náčiním,

- poznatky o základných pravidlách realizovaných hier,

- poznatky o zásadách kultúrneho správania sa na športových podujatiach,

- zásady bezpečnosti a hygieny pri hrách.

proporcionálny rozvoj všetkých pohybových schopností prostredníctvom hier,

- osvojovanie si základných herných činností jednotlivca v rôznych obmenách,

- osvojovanie si rôznych spôsobov manipulácie s náčiním,

- realizácia hier v rôznom prostredí, v rôznych obmenách a situáciách,

- osvojovanie si pravidiel vybraných hier a schopnosť podľa nich konať a rozhodovať.

Žiak má byť aktívny pri úlohách vyplývajúcich z pravidiel hry, prejavovať schopnosť spolupracovať, dodržiavať dohodnuté pravidlá, technicky správne manipulovať s náčiním a pohybovať sa s ním, odhadovať pohyb náčinia a prispôsobiť mu vlastný pohyb v rôznych situáciách a obmenách, prejavovať pozitívny postoj k herným činnostiam, uplatňovať zásady kultúrneho správania sa na športových podujatiach.

MUV

Kreatívne a estetické pohybové

činnosti

poznať a vedieť pomenovať jednotlivé druhy cvičení a hier, pohybových výrazových prostriedkov tvorivej dramatiky, rytmiky, tanca,

poznať správnu techniku jednoduchých cvičení, pohybov i nadväzovaných pohybových motívov tanca, rytmiky a tvorivej dramatiky,

- poznať správne držanie tela, polohy tela a jeho častí, pohyby tela a jeho častí v kontexte so slovným alebo hudobným podnetom.

proporcionálny a veku primeraný rozvoj koordinačných pohybových schopností s akcentom na priestorovo-orientačné a rytmické schopnosti,

- veku primeraný rozvoj dramatických schopností a zručností,

- osvojovanie si základných rytmických a tanečných cvičení v rôznych obmenách,

- osvojovanie si základných rytmických a tanečných cvičení v rôznom prostredí, v rôznych obmenách,

- rozvoj tvorivej improvizácie, kreativity, imaginácie, vizualizácie.

Žiak má mať primerane veku rozvinuté základné senzorické, motorické (pohybové), intelektuálne, kultúrno-umelecké a tvorivé schopnosti, vedieť ich primerane aplikovať v živote i športe prostredníctvom kultivovaného prirodzeného pohybu.

MDV

TBZ

RLK

Psychomot. cvičenia a hry

Základné pojmy: názvy častí tela, polôh tela i jeho častí, správne držanie tela.

Vedieť o význame pohybu i jednotlivých druhoch cvičení pre zdravý vývin,

- o prejavoch a reakciách organizmu na pohybovú aktivitu,

- o správnom dýchaní pri cvičení i každodenných aktivitách

Základné pohybové aktivity:

- koordinačné cvičenia a hry,

- relaxačné (uvoľňovacie) cvičenia a hry,

- aktivity zamerané na rozvoj dýchania,

- naťahovacie (strečingové) cvičenia,

- cvičenia na rozvoj flexibility.

Žiak má vedieť primerane veku a svojim schopnostiam vykonávať základné psychomotorické cvičenia, poznať ich význam, možnosti aplikácie, dokázať vyjadriť pohybom navodený motív, vnímať význam cieleného pohybu pre zdravie (antistresové cvičenia).

v prírode

a sezónne pohybové

činnosti

Základné pojmy: plavecký spôsob (kraul, znak, prsia), splývanie, štartový skok, obrátka, turistika – jej druhy a formy, turistický výstroj, turistický chodník, turistická značka, korčuľovanie – kolieskové korčule, korčule, sánkovanie, lyžovanie, lyže – zjazdové, bežecké, skokanské, zjazd, slalom, beh na lyžiach.

Základné poznatky:

- o význame otužovania sa, plávania, pobytu a pohybu v prírode v každom ročnom období pre zdravie s akcentom na špecifiká jednotlivých období,

- o hygiene, pravidlách pohybu a bezpečnosti pri realizácii plávania a aktivít v prírode,

- o technike základných pohybových zručností realizovaných aktivít v prírode.

Žiak má vedieť základy elementárnych pohybových zručností súvisiacich s realizovanými sezónnymi pohybovými činnosťami (plávaním, turistikou, korčuľovaním, lyžovaním, bicyklovaním ai.), poznať ich možnosti aplikácie a vnímať ich význam v živote i športe.

DOV